ΑΕΚ: Στον πάγκο οι τρεις Ιρανοί, νίκη για Ιράν (vid)

Κανέναν από τρεις Ιρανούς της ΑΕΚ δεν χρησιμοποίησε ο Ντράγκαν Σκότσιτς στον αγώνα του Ιράν με τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα στο Ντουμπάι.

Το Ιράν ταξίδεψε στο Ντουμπάι για την αναμέτρηση με τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, με τους Ιρανούς να κερδίζουν 1-0 για την τρίτη αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ.

Μια νίκη με την οποία οι Ιρανοί έκαναν το “3χ3” στον Α’ όμιλο και παρέμειναν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Το γκολ της νίκης ήρθε στο 70ο λεπτό από τον Ταρεμί μετά από ασίστ του Αζμούν.

Στην αποστολή του Ιράν βρίσκονταν και οι τρεις Ιρανοί της ΑΕΚ, Καρίμ Ανσαριφάρντ, Μιλάντ Μοχαμαντί και Εχσάν Χατζισαφί όμως κανένας τους δεν βρέθηκε στο βασικό σχήμα της Εθνικής Ιράν.

Στο δεύτερο μέρος, ο Κότσιτς πέρασε στο ματς τον Εχσάν Χατζισαφί στο 78ο λεπτό, με τον αριστερό αμυντικό της ΑΕΚ να παίζει στη μεσαία γραμμή ως χαφ, καθώς αντικατέστησε τον Τζάχανμπακς.

Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης πέρασε στον αγώνα ο Καρίμ Ανσαριφάρντ που μπήκε στη θέση του Αζμούν, ο οποίος στο 90′ έχασε πέναλτι για να κάνει το 0-2. O επιθετικός της ΑΕΚ αγωνίστηκε σχεδόν τρία λεπτά στο παιχνίδι.

Το Ιράν παρατάχθηκε με την εξής ενδεκάδα: Μπειρανβάντ, Καλιλζάντεχ, Κανανί, Μοχαραμί, Νουρολαχί (85′ Σαρλάκ), Εζατολαχί, Νουραφκάν (46′ Γκολιζαντέχ), Ταρεμί, Αζμούν (94′ Ανσαριφάρντ), Τζάχανμπακς (78Χατζισαφί), Αμιρί.