Group H: Ρωσία και Κροατία οδηγούν την κούρσα (hl)

Ρωσία και Κροατία νίκησαν Μάλτα και Σλοβενία αντίστοιχα για την 6η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022 και συνεχίζουν μαζί στην κορυφή του Ομίλου.
Νίκη και για την Σλοβακία, 2-0 την Κύπρο.
ΡΩΣΙΑ-ΜΑΛΤΑ 2-0
Στην «Οτκρίτιε Αρίνα» της Μόσχας η Ρωσία ήταν καταφανώς ανώτερη κόντρα στην Μάλτα χάνοντας πολλές ευκαιρίες για γκολ.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 10’ με γκολ του Σμολόφ.
Στην επανάληψη, στο 84’ έκαναν το 2-0 με γκολ του Μπακάεφ με πέναλτι μετά από χέρι του Καμενζούλι.
ΡΩΣΙΑ: Γκιγιέρμε, Κουζιάεφ, Ντιβέεφ, Οσιπένκο, Καραβάεφ, Ερόκιν (46’ Ζόμπνιν), Μπαρίνοφ, Μίραντσιουκ (58’ Σαμοσνίκοφ), Ιόνοφ, Σμολόφ (71’ Ζαμπολότνι), Ζακαριάν (46’ Μπακάεφ).
ΜΑΛΤΑ: Μπονέλο, Μουσκάτ, Άγκιους (86’ Σο), Μποργκ, Ατάρντ, Πισάνι (66’ Καρουάνα), Τέουμα (86’ μούσκατ), Καμενζούλι, Τ. Μ’Μπονγκ, Π. Μ’ Μπονγκ, Μοντεμπέλο (66’ Σαταριάνο).

ΣΛΟΒΑΚΙΑ-ΚΥΠΡΟΣ 2-0
Στο «Ναρότνι» της Μπρατισλάβα η Σλοβακία νίκησε με 2-0 την Κύπρο, καθώς ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 55’ με γκολ του Σχραντζ, μετά από ασίστ του Χάντσκο.
Διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 77’ με γκολ του Κοσέλνικ.
ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Ροντάκ, Κοσέλνικ, Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χάντσκο, Λομπότκα (53’ Χροσόφσκι), Χάμσικ, Σχραντζ (79’ Σουσλόφ), Ντούντα, Βάϊς (59’ Γίρκα), Μποζενίκ (79’ Στρέλεκ).
ΚΥΠΡΟΣ: Μίκαελ, Κατελάρης, Σωτηρίου, Ιωάννου, Ψάλτης, Κάστανος, Αρτυματάς, Αβραάμ, Τζιόνι, Ηλία (60’ Παπουλής), Λοίζου.

ΚΡΟΑΤΙΑ-ΣΛΟΒΕΝΙΑ 2-0
Στο «Πόλιουντ Στέντιον» του Σπλιτ η Κροατία ήταν καλύτερη και νίκησε την Σλοβενία με 2-0 με τον Λιβάϊα μάλιστα να σημειώνει το πρώτο του γκολ με την Εθνική.
Στο 33’ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε σουτ του Πάσαλιτς.
Στο ίδιο λεπτό στην συνέχεια της φάσης έκαναν το 1-0 με γκολ του Λιβάϊα μετά από ασίστ του Πάσαλιτς.
Στην επανάληψη οι Κροάτες διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 66’ αυτή την φορά με τον Πάσαλιτς σκόρερ, μετά από ασίστ του Πέρισιτς).
ΚΡΟΑΤΙΑ: Ίβουσιτς, Γιουράνοβιτς, Λόβρεν (76’ Τσαλέτα Τσαρ), Βίντα, Μπάρισιτς, Μπρόζοβιτς, Κόβατιτς (76’ Ιβάνουσετς), Πάσαλιτς, Λιβάϊα (58’ Βλάσιτς), Πέρισιτς (86’ Τσόλακ), Κράμαρικ (76’ Όριτς).
ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Όμπλακ, Στογιάνοβιτς (88’ Ζάχοβιτς), Μπίζοτ, Μέβλια, Μπάλκοβετς (65’ Γιούρσεβιτς), Τσέριν, Στάνκοβιτς (65’ Σκούμπιτς), Κούρτιτς, Λόβριτς, Ίλιτσιτς (54’ Μλάκαρ), Σέσκο (65’ Σπόραρ).

Στις 8/10 Κύπρος-κροατία και Μάλτα-Σλοβενία.