Ο Στουάνι νίκησε τον Κάρολ

Η Ουρουγουάη επικράτησε με 1-0 της Βορειου Ιρλανδίας σε φιλικό παιχνίδι που έγινε ξημερώματα Σαββάτου (ώρα Ελλάδος) στο Μοντεβίδεο.

Η «σελέστε», παρ’ όλο που έπαιζε σχεδόν με τη βασική ομάδα μπροστά σε 50.000 φιλάθλους στο «Σεντενάριο» (μοναδικοί απόντες οι Σουάρες και Γκοντίν), δεν εντυπωσίασε με την απόδοσή της, ωστόσο πήρε τη νίκη στο 62ο λεπτό, με τον Καβάνι να τροφοδοτεί τον Στουάνι και αυτός να νικά τον Ρόι Κάρολ.

Ο 36χρονος τερματοφύλακας μάλιστα τραυματίστηκε στον ώμο στο πρώτο ημίχρονο καθώς συγκρούστηκε με το δοκάρι κατά τη διάρκεια επέμβασης σε προσπάθεια του Φορλάν, όμως συνέχισε κανονικά το ματς.

Οι Βορειοϊρλανδοί παρά την ήττα έκαναν ενθαρρυντική εμφάνιση, αν λάβει κανείς υπ΄όψιν του πως έχουν μόλις μία νίκη στα τελευταία 20 ματς.

Oυρουγουάη – Χιλή 1-0
62′ Στουάνι

Ουρουγουάη: Μουσλέρα, Μ. Περέιρα, Κάσερες (72′ Α’ Περέιρα), Ρίος, Λουγκάνο, Κοάτες (46′ Χιμένες), Ραμίρες (65′ Λοδέιρο), Γκαργκάνο (75′ Πέρες), Καβάνι (65′ Ερνάντες), Φορλάν (46′ Στουάνι), Ροντρίγκες.
Β. Ιρλανδία: Κάρολ, Έβανς (87′ Κ. ΜακΛάφλιν), Φέργκιουσον (80′ Λάφερτι), Χιουζ, Μπερντ, ΜακΚάλοχ, Νόργουντ (86′ Στιλ), Κλίνγκαν (74′ Πάτον), ΜακΚέι (81′ Ρ. ΜακΛάφλιν), ΜακΓκιν (61′ Ματζίνις), Ντέιβις).