Ρεάλ Μ. – Αλ Χιλάλ 5-3: «Βασίλισσα» του κόσμου για όγδοη φορά!

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 5-3 την Αλ Χιλάλ στη Ραμπάτ του Μαρόκου, κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων και αναδείχτηκε πρωταθλήτρια κόσμου σε επίπεδο συλλόγων για όγδοη φορά στην ιστορία της!

Οι «μπλάνκος» κατέκτησαν για πέμπτη φορά τη διοργάνωση στην τρέχουσα μορφή της, ενώ έχουν και 3 Διηπειρωτικά Κύπελλα.

Η κάτοχος του Τσάμπιονς Λιγκ άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό, με τον Βινίσιους να εκτελεί μετά από ασίστ του Μπενζεμά.

Πέντε λεπτά αργότερα οι «μπλάνκος» έκαναν και το 2-0, με τον Βαλβέρδε να παίρνει την επαναφορά μετά από φάση διαρκείας και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 26′ όμως οι Σαουδάραβες μείωσαν σε 2-1 με τον Μαρέγκα να σκοράρει έπειτα από σπουδαία ατομική προσπάθεια.

Η ομάδα του Αντσελότι ανέκτησε προβάδισμα δύο τερμάτων στο 54ο λεπτό, με τους Βινίσιους Καμαβινγκά να συνεργάζονται και τον Μπενζεμά να εκτελεί για το 3-1.

Ισπανοί διεύρυναν ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο 58′, με τον Καρβαχάλ να σερβίρει το 4-1 στον Βαλβέρδε που σκόραρε για δεύτερη φορά στο ματς.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Αλ Χιλάλ πέτυχε το δεύτερό της γκολ με τον Βιέτο, αλλά το πάρτι της Ρεάλ συνεχίστηκε στο 69′ με τον Βινίσιους να παίρνει την πάσα του Θεμπάγιος για να κάνει το 5-2, πετυχαίνοντας και αυτός δεύτερο γκολ στον τελικό.

Οι Σαουδάραβες πάντως δεν τα παράτησαν και στο 78′ ο Βιέτο με τη σειρά του σημείωσε τέρμα για δεύτερη φορά στο παιχνίδι διαμορφώνοντας το τελικό 5-3.

Ρεάλ Μ. (Αντσελότι): Λούνιν – Καρβαχάλ (79′ Βαγιέχο), Αλάμπα, Ρούντιγκερ, Καμαβινγκά – Τσουαμενί (62′ Θεμπάγιος), Κρόος (74′ Ασένσιο), Μόντριτς (74′ Φερνάντεθ), Βινίσιους, Βαλβέρδε, Μπενζεμά (62′ Ροντρίγκο).
Αλ Χιλάλ (Ντίαθ): Αλμουγιαούφ – Σαούντ, Γιανγκ, Αλ Μπουλαϊχί, Καλίφα – Κουέγιαρ, Κάνο, Καρίγιο (74′ Μίκαελ) – Ν. Αλ Ντοσαρί (74′ Σ. Αλ Ντοσαρί), Βιέτο (86′ Αλ Χαμντάν), Μαρέγκα (86′ Iγκάλο).