Group H: Σαρωτική η Σλοβενία, δύσκολη νίκη για τη Ρωσία (hls)

Επίδειξη δύναμης στην έδρα της Μάλτας έκανε η Σλοβενία, καθώς τη διέλυσε με 4-0 για την 7η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ. Νίκη με αυτογκόλ του Σκρίνιαρ πανηγύρισαν οι Ρώσοι.

Μάλτα – Σλοβενία: 0-4

Η ομάδα του Ματίαζ Κεκ ήταν καταιγιστική, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όπου σημείωσε τρία γκολ, και επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στα νικηφόρα αποτελέσματα, ύστερα από τη βαριά ήττα από την Κροατία.

Το σκορ για τους Σλοβένους άνοιξε ο Ίλισιτς στο 27ο λεπτό, με τον Σπόραρ να γράφει το 0-2 στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Δέκα λεπτά αργότερα ο Ίλισιτς βρήκε ξανά δίχτυα, ενώ στο 67′ ήταν η σειρά του Σέσκο να προσθέσει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, διαμορφώνοντας το ευρύ 0-4, που έμεινε μέχρι το τέλος. Βασικός αγωνίστηκε ο Γιάσμιν Κούρτιτς του ΠΑΟΚ.

Ρωσία – Σλοβακία: 1-0

Για τον ίδιο όμιλο, στο Καζάν, η Ρωσία επικράτησε δύσκολα (1-0) της Σλοβακίας, πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική νίκη και παραμένει στο διάβα της Κροατίας, με την οποία ισοβαθμεί στους 16 βαθμούς.

Οι Ρώσοι μπορεί να μην δημιούργησαν τις πολλές ευκαιρίες που είχε ο αντίπαλος, όμως το αυτογκόλ του Σκρίνιαρ στο 24ο λεπτό αποδείχθηκε υπεραρκετό για να πανηγυρίσουν μία ακόμη νίκη, που τους διατηρεί σε τροχιά πρόκρισης.