Ντέρμπι-Γουέστ Χαμ 0-2: Δεύτερη διαδοχική νίκη για τα “Σφυριά” και τώρα αρχίζουν τα… δύσκολα (vids)

Δεύτερη διαδοχική νίκη για την ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες και πρόκριση στους "16"

Αργά αλλά σταθερά η Γουέστ Χαμ επανέρχεται. Μετά την επικράτηση επί της Έβερτον την περασμένη εβδομάδα, που σημειωτέον ήταν η 1η νίκη μετά τη διακοπή για το Μουντιάλ, το βράδυ της Δευτέρας πέρασε από το “Pride Park” της Ντέρμπι Κάουντι με 2-0 και πανηγύρισε την πρόκριση στους “16” του FA Cup, όπου θα τεθεί αντιμέτωπη με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες φρόντισε να θέσει από νωρίς τους κανόνες της όταν μόλις στο 10′ ο Σούτσεκ σέρβιρε κι ο Μπόουεν άνοιξε το σκορ πανηγυρίζοντάς το έξαλλα! Η φορμαρισμένη Ντέρμπι, που ονειρεύεται την επιστροφή της στην Premiership, προσπάθησε να βγάλει μεν αντίδραση αλλά αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων. Η Γουέστ Χαμ διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιούργησε ευκαιρίες αλλά βρήκε το δεύτερο γκολ, δέκα λεπτά μετά την έναρξη του 2ου ημιχρόνου με τον Αντόνιο με τη … σεμνή τελετή να λαμβάνει πρόωρα τέλος.