Μπράιτον – Λίβερπουλ 2-1: Αποκλεισμός-σοκ για τους «Reds» (hls)

Θύμα έκπληξης έπεσε η Λίβερπουλ στη φάση των «32» του FA Cup, καθώς ηττήθηκε 2-1 από τη Μπράιτον και δεν θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ μπορεί να ήταν εκείνη που κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ χάρη στο γκολ του Έλιοτ στο 30’, όμως ούτε μπόρεσε να διαχειριστεί το προβάδισμα, ούτε να «κλειδώσει» το ματς με ένα δεύτερο γκολ και το πλήρωσε.

Η αντίδραση της Μπράιτον ήταν άμεση, αφού στο 39’ έφτασε στο γκολ ισοφάρισης με τον Ντανκ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Κλοπ ανακάτεψε την… τράπουλα, όμως η αλήθεια είναι πως η Λίβερπουλ δεν απειλούσε τον αντίπαλο και όλα έδειχναν πως το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση.

Οι «γλάροι», ωστόσο, δεν είχαν πει την τελευταία τους… κουβέντα και «χτύπησαν» στις καθυστερήσεις. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Εστουπινιάν, ο Μιτόμα βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και την έσπρωξε στα δίχτυα «σοκάροντας» τη Λίβερπουλ.

Στον πάγκο έμεινε για τους ηττημένους ο Κώστας Τσιμίκας.