Σαουθάμπτον – Γουέστ Χαμ 3-1: Στα προημιτελικά οι «Άγιοι» (hls)

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας προκρίθηκε η Σαουθάμπτον που επικράτησε με 3-1 της Γουέστ Χαμ.

Η Γουέστ Χαμ μπήκε δυνατά στο ματς και έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 10ο λεπτό με τον Τόμας Σούσεκ το σουτ του οποίου πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι στην πρώτη τους ουσιαστικά καλή στιγμή στο ματς κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Περό με φοβερό σου άνοιξε το σκορ και αυτό ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Η Γουέστ Χαμ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 60ο με τον Αντόνιο ενώ εννέα λεπτά αργότερα ο Γουόρντ Πράους έβαλε και πάλι τους «Άγιους» μπροστά στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Μπρόγια στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σαουθάμπτον: Καμπαγέρο, Γουόκερ-Πίτερς(58΄Λιβραμέντο), Βάλερι, Στίβενς, Περό, Σμόλμποουν(81΄Ρέντμοντ), Γουόρντ Πράους, Ντιαλό(90 Ρομέου), Τζενεπό(46΄ Άρμστρονγκ), Λονγκ(46΄Μπρόγια), Άρμστρονγκ

Γουέστ Χαμ: Αρεόλα, Ντιόπ, Ζούμα, Ντόσον, Φορνάλς(76΄Βλάσιτς), Ράις, Σούτσεκ(54΄Μπενραχμά), Τζόνσον, Λαντσίνι, Αντόνιο, Μπάουεν.

Κίτρινες: Περό, Ντιαλό

Διαιτητής: Μάρινερ.