FA Cup: Πέρασε η κάτοχος Λέστερ, αποκλεισμός για Νιουκάστλ (hls)

Η Κέιμπριτζ έκανε την έκπληξη και απέκλεισε την Νιουκάστλ στον βορρά της Αγγλίας, εύκολα η Λέστερ επικράτησε της Γουότφορντ που έχει στόχο την παραμονή στην Πρέμιερ Λιγκ.

Λέστερ – Γουότφορντ 4-1

Ο Βέλγος μέσος Γιούρι Τίλεμανς άνοιξε το σκορ με την εκτέλεση πέναλτι (1-0, 7ο λεπτό), ο Μάντισον στο 25′ ανέβασε το δείκτη του σκορ (2-0), η Γουότφορντ μείωσε και ξαναμπήκε στο ματς με τον Πέδρο δύο λεπτά αργότερα (2-1, 27ο λεπτό), για να έρθει ο Μπαρνς στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου να γράψει το 3-1 στο 55ο λεπτό. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Όλμπράιτον πέντε λεπτά πριν από τη λήξη (4-1, 85ο λεπτό).

Νιουκάστλ – Κέιμπριτζ 0-1

Θύμα έκπληξης έπεσε η Νιουκάστλ στο ντεμπούτο του Κίραν Τρίπιερ στην ενδεκάδα. Η Κέιμπριτζ, ομάδα που βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της League 2 πέτυχε ιστορικό γκολ νίκης και πρόκρισης με τον Άιρονσαϊντ στο 56ο λεπτό.