Πέντε γκολ της Σέλτικ στη Μπερ Σεβά

Σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ απέκτησε η Σέλτικ, μετά το 5-2 επί της Χάποελ Μπερ Σεβά στη Γλασκόβη.

Ρόκγιτς (9’) και Γκίφιθς (39’, 45’) διαμόρφωσαν το 3-0 του ημιχρόνου, αλλά οι Μαρανχάο (55’) και Μέλικσον (57’) μείωσαν σε τρία λεπτά σε 3-2 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Η απάντηση ήρθε από τους Ντεμπελέ (73’) και Μπράουν (85’) με το τελικό 5-2 να δίνει τον πρώτο λόγο στους «Καθολικούς».

Η Ρόμα πήρε αυτό που ήθελε στην Πορτογαλία, αφού το αυτογκόλ του Μοντέιρο στο 21’ και παρά την αποβολή του Βερμάελεν στο 41’, έφτασε στην ομάδα του Κώστα Μανωλά (αγωνίστηκε σε όλο το ματς) που κόντρα στην Πόρτο πήρε την ισοπαλία (1-1). Για τους γηπεδούχους ισοφάρισε ο Σίλβα με πέναλτι στο 61’.

Η Μονακό του Λεονάρντο Ζαρντίμ, πέρασε με 2-1 από το «Μαδριγάλ» κόντρα στη Βιγιαρεάλ (Πάτο 36’-Φαμπίνιο 3’ πεν, Σίλβα 72’), ενώ Λουντογκόρετς και Λέγκια Βαρσοβίας, επικράτησαν 2-0 των Πλζεν (Μότι 51’ πεν, Φούρα 64’) και Ντάνταλκ (Νίκολικς 56’ πεν, Πριγιόβιτς 90’) αντίστοιχα.