Νύχτα των φαβορί, το γύρισε η Μπερ Σεβά

Σέλτικ, Νάπολι και Σεβίλλη εύκολα ή… λιγότερο εύκολα, πήραν νίκες που τους εξασφαλίζουν σε σημαντικό βαθμό την παρουσία τους στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, με την Χαποέλ Μπερ Σεβά να παθαίνει... Ολυμπιακό και να γυρνά το ματς κόντρα στην Μάριμπορ.

Σέλτικ, Νάπολι και Σεβίλλη εύκολα ή… λιγότερο εύκολα, πήραν νίκες που τους εξασφαλίζουν σε σημαντικό βαθμό την παρουσία τους στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, με την Χαποέλ Μπερ Σεβά να παθαίνει… Ολυμπιακό και να γυρνά το ματς κόντρα στην Μάριμπορ.

Σαρωτική η Σέλτικ κόντρα στην Αστάνα, πήρε επιβλητική νίκη με 5-0 στη Γλασκώβη. Τα  γκολ για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς, πέτυχαν οι Ποστνίκοφ (32’ αυτ), Σινκλέρ (42’, 60’), Φόρεστ (79’) και Γκρίφιθς (88’).

Με 2-0, η Νάπολι έβαλε γερές βάσεις απέναντι στη Νις για πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης, με τους Μέρτενς (13’) και Ζορζίνιο (70’ πεν) να ξεσηκώνουν το κοινό του «Σαν Πάολο». Κοζιελό και Πλι αποβλήθηκαν αμφότεροι στο 80’, με τους Γάλλους να ολοκληρώνουν το ματς με εννιά παίκτες.

Με 2-1 πέρασε από την Κωνσταντινούπολη απέναντι στην Μπασάκσεχιρ η Σεβίλλη, που προηγήθηκε με τον Εσκουδέρο στο 16’, είδε τον Ελία να ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους στο 64’ αλλά με το τέρμα του Μπεν Γεντέρ στο 84ο λεπτό, έφτασε στη νίκη.

Τέλος, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Ταβάρες στο 10’, η Χαποέλ Μπερ Σεβά απάντησε άμεσα με τον Νουακαέμε (12’) και έφτασε στην ανατροπή μπροστά στο κοινό της, με τον Τζέντεκ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (2-1).