Μάλμε-Ελσίνκι 2-1: Εύθραστο πρόβαδισμα πρόκρισης οι Σουηδοί

Η Μάλμε ήταν καλύτερη, αλλά χωρίς αποτελεσματικότητα.

Στον πρώτο αγώνα του δεύτερου προκριματικού γύρου στο Τσάμπιονς Λιγκ που ήταν και σκανδιναβικό ντέρμπι, η Μάλμε νίκησε με 2-1 στο στάδιο «Σονέρα» την Ελσίνκι, αλλά το προβάδισμα πρόκρισης της, θα δοκιμασθεί στην πρωτεύουσα της Φιλανδίας και θα ανατραπεί, αν η Ελσίνκι σκοράρει ένα γκολ και δεν δεχτεί. Η Μάλμε προηγήθηκε με τον Αντόνιο Τσόλακ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 68′ με σκόρερ τον Ρόοπε Ρίσκι, χωρίς να διαρκέσει η χαρά τους, περισσότερο από 8 λεπτά.

Ο μέσος Άντερς Κριστιάνσεν χρίσθηκε σκόρερ και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα στο 75′, ενώ σύμφωνα με την στατιστική, οι γηπεδούχοι είχαν 16 τελικές προσπάθειες (7 στην αντίπαλη εστία), έναντι 4 της Ελσίνκι.