Φορτούνα – PSV 1-3: Ντεμπούτο ο Εμμανουηλίδης (vid)

Την πρώτη του εμφάνιση στο Ολλανδικό πρωτάθλημα έκανε ο Δημήτρης Εμμανουηλίδης στην εντός έδρας ήττα της Φορτούνα από την PSV με 3-1.

Την πρώτη του εμφάνιση στο Ολλανδικό πρωτάθλημα έκανε ο Δημήτρης Εμμανουηλίδης. Ο – δανεικός από τον Παναθηναϊκό – επιθετικός της Φορτούνα μπήκε στο 83ο λεπτό στο παιχνίδι με την PSV, ωστόσο δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του να φτάσει στην κατάκτηση ενός βαθμού.

Το ντεμπούτο του Δημήτρη Εμμανουηλίδη

Η PSV, ακόμα και αν δυσκολεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο, κέρδισε εκτός έδρας 3-1 τη Φορτούνα και διατήρησε τη δεύτερη θέση στην Eredivisie. Ο Εράν Ζάχαβι σκόραρε τα δύο από τα τρία τέρματα της ομάδας από το Αϊντχόφεν (10′,27′) και ο Μαντουέκε το τρίτο γκολ με έναν “κεραυνό” στο 87o λεπτό, ενώ το μοναδικό τέρμα των γηπεδούχων σημείωσε ο Τζορτζ Κοξ στο 69′

Ο Λάζαρος Ρότα έμεινε στον πάγκο της Φορτούνα Σιτάρντ και δεν χρησιμοποιήθηκε από τον προπονητή του.