Άγιαξ-Χρόνινγκεν 3-1: Περιμένει απλώς την απονομή του τίτλου!

Την 7η νίκη του στα 8 τελευταία ματς πρωταθλήματος, κατέκτησε ο Άγιαξ απέναντι στη Χρόνινγκεν, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής στην Ερεντιβίζιε.

Η ομάδα του Άμστερνταμ έκανε άλλο ένα βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, με την 4η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη της. Με δύο γκολ, ένα στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων από τον Χράφενμπεργκ στο 5ο λεπτό και τον Αλέρ στο 54΄ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς, για να έρθει το 3-0 από τον Τάντιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και αφού στην πρώτη εκτέλεση είχε στείλει τη μπάλα στο δοκάρι, με τη χρήση VAR, δόθηκε επανάληψη και αυτή τη φορά ο Σέρβος αποδείχτηκε εύστοχος, πετυχαίνοντα το 12ο τέρμα του στο πρωτάθλημα (έχει και 11 ασίστ).