Νίκες δια «πυρός και σιδήρου» για ΑΖ και Φίτεσε

Τα εύκολα – δύσκολα έκαναν η Αλκμάαρ και η Φίτεσε παίζοντας με την Εξέλσιορ και την Φένλο, αντίστοιχα, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστική της Ολλανδικής Eredivisie.

Με γκολ στο 94ο λεπτό η Αλκμάαρ κατέβαλε τις αντιστάσεις της Εξέλσιορ προκειμένου να φτάσει στην 4η θέση του Ολλανδικού πρωταθλήματος με τη νίκη 2-1.
Το παιχνίδι στο στάδιο «AFAS» ήταν ένας επιθετικό μονόλογος της ΑΖ καθώς οι γηπεδούχοι δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες δίχως όμως να είναι αποτελεσματικοί.
Μάλιστα, στο 30ο λεπτό ήρθε το μούδιασμα όταν η ομάδα του Ρόττερνταμ κατάφερε να προηγηθεί με ωραίο γκολ του Μαχμούντοφ.
Η απάντηση ήρθε από τον 20χρονο Τιλ στο 41ο λεπτό όταν από κοντά με κεφαλιά έγινε το 1-1.
Στην επανάληψη η πίεση έγινε πιο αφόρητη προς την άμυνα της Εξέλσιορ για να έρθει η λύτρωση από τον Νορβηγό Γιόνσεν στην εκπνοή του αγώνα.

Παρόμοια εικόνα είχε κι ο αγώνας στο Άρνεμ όπου η Φίτεσε υποδέχθηκε την Φένλο.
Οι γηπεδούχοι, ανώτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια, κατάφεραν να προηγηθούν με τον Νορβηγό Όντεγκααρντ στο 32ο λεπτό.
Διατήρησαν την υπεροχή δημιουργώντας κι άλλες ευκαιρίες όμως στο 76ο λεπτό ο Μλάπα σε μια από τις λιγοστές προωθήσεις της ομάδας του, έκανε το 1-1 «παγώνοντας» περισσότερο το στάδιο «Χέρλεντομ».
Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αλγερινός Νταρφαλού επανέφερε την… τάξη, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1