Σπάρτα-Αϊντχόφεν 3-5: Ρεσιτάλ αποτελεσματικότητας

Η PSV επικράτησε της Σπάρτα με 5-3 στο Ρότερνταμ δείχνοντας επιθετικές αρετές αλλά και αμυντικές αδυναμίες.

Η Σπάρτα Ρότερνταμ κατάφερε να αιφνιδιάσει πιέζοντας πολύ ψηλά στο γήπεδο από το πρώτο λεπτό και βρήκε γκολ με τον Σμιτς μετά από λάθος του Ροσάριο στο 4ο λεπτό.

Η PSV Αϊντχόφεν αντέδρασε, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στο 1-1 μετά από σέντρα του Μαντουέκε και κεφαλιά του Ζούνιορ στο 24′.

Εννέα λεπτά αργότερα ο Ιχατάρεν έκανε πολύ καλή ατομική προσπάθεια χωρίς όμως να τελειώσει καλά τη φάση σουτάροντας άουτ.

Με τέρματα των Μάλεν (47′), Μαντουέκε (49′) και Μαξ (72′) η PSV ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-4, όμως οι γηπεδούχοι το πάλεψαν μέχρι το τέλος. Μείωσαν σε 2-4 με τον Γκράβενμπερχ στο 85ο λεπτό και με πέναλτι του Κάρτσουκ σε 3-4 στο 88′. Το τελικό αποτέλεσμα  (3-5) διαμόρφωσε ο Μάλεν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.