Έμεν-Φέγενορντ 2-3: Λύτρωση στο τέλος (vid)

Για άλλη μία φορά η Φέγενορντ έδειξε χτυπητές αδυναμίες και χρειάστηκε ένα γκολ στο τέλος για να ξεπεράσει το εμπόδιο της εκ των ουραγών Έμεν.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Γένσεν να ευστοχεί. Στο 36ο λεπτό όμως ο Γένσεν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Τέσσερα λεπτά αργότερα η ομάδα του Άντβοκατα ισοφάρισε επίσης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντίμερς, η Έμεν πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με καταπληκτικό τέρμα του Ντε Λέου, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο 2-2, αφού στη τελευταία φάση ισοφάρισε εκ νέου με τον Τόορνστρα η Φέγενορντ.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με την ομάδα του Ρότερνταμ να έχει την άκαρπη  υπεροχή, με τους φιλοξενούμενους να λυτρώνονται στην τελευταία φάση με έναν 18χρονο, τον Μπάνις που στο ντεμπούτο του με την πρώτη ομάδα χάρισε το πολύτιμο τρίποντο στη Φέγενορντ.