Ούτε με αίτηση γκολ στο Φίτεσε-Φέγενορντ (video)

Σε ένα ματς με 35 τελικές, χαμένο πέναλτι και τρία δοκάρια, Φίτεσε και Φέγενορντ έμειναν στο 0-0.

Η Φίτεσε με υπηρεσιακό τεχνικό τον Ούνινχ αντί του Σλούτσκι που παραιτήθηκε, ήθελε να σταματήσει το σερί των πέντε σερί ηττών καθώς μια νέα ήττα θα συνιστούσε αρνητικό σερί στην ιδτορία της ομάδας. Από την άλλη η Φέγενορντ με τον Ντικ Άντβοκαατ στον πάγκο ήθελε πέμπτο σερί θετικό αποτέλεσμα για να εδραιωθεί στις θέσεις που οδηγούν στα play off.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ, είχαν τις στιγμές τους, αλλά παίζοντας υπό τον φόβο της ήττας δεν κατάφεραν να κουνήσουν δίχτυ. Οι μεγαλύτερες στιγμές της αναμέτρησης για την Φίτεσε ήταν το χαμένο πέναλτι του Μάταβζ (το έπιασε ο Μάρσμαν) στο 11ο λεπτό, ενώ δύο λεπτά μετά είχε δοκάρι ο Μπαζούρ.

Για τη Φέγενορντ δοκάρι είχαν ο Τόουρνστρα με απευθείας εκτέλεση φάουλ και ο Κοκτσού με σουτ στο δεύτερο ημίχρονο. Πάρα πολλές ήταν οι τελικές προσπάθειες εκτός στόχου, ενώ οι δύο τερματοφύλακες ήταν σε πολύ καλή μέρα. Έτσι το τελικό 0-0 σημάδεψε τις προσπάθειες των δύοομάδων που βγήκαν από το Χέλρεντομ με ανάμεικτα συναισθήματα.