Άλκμααρ – Αϊντχόφεν 1-2: Οριστικά στο Κόνφερενς η AZ (hls)

Το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η Άλκμααρ, καθώς γνώρισε την ήττα από την PSV με 2-1 αδυνατώντας να σταματήσει τις κούρσες του Τσάβι Σίμονς. Ο νεαρός σταρ της Αϊντχόφεν σκόραρε δύο φορές, αρχικά κάνοντας το 1-0 στο 65ο λεπτό και το 2-1 στο 98ο σχεδόν με τον ίδιο τρόπο. Με κούρσα χωρίς κανείς να μπορεί να τον σταματήσει. Η ΑΖ είχε ισοφαρίσει σε 1-1 με πέναλτι του Κάρλσον στο 84ο λεπτό.

Δύο φορές ο Μπενίτες σταμάτησε τις προσπάθειες του Παυλίδη στερώντας του το γκολ, ενώ και ο Παντελής Χατζηδιάκος δεν κατάφερε να σκοράρει με δυνατή κεφαλιά στο 94ο λεπτό.

Με την ήττα της αυτή η Άλκμααρ πήρε το εισιτήριο για το Κόνφερενς, ενώ ο Άγιαξ, παρά την ήττα του κράτησε το εισιτήριο για το Γιουρόπα Λιγκ.