Απίθανο, μοναδικό! Χατ τρικ από Δουβίκα και Παυλίδη σε ματς των 10 γκολ στην Ολλανδία!

Ιστορική βραδιά στην Ολλανδία για το ελληνικό ποδόσφαιρο, καθώς δύο Ελληνόπουλα, ο Τάσος Δουβίκας και ο Βαγγέλης Παυλίδης σημείωσαν χατ τρικ στο ίδιο παιχνίδι και έδωσαν το δικό τους show στο εκπληκτικό 5-5 της ΑΖ Άλκμααρ με την Ουτρέχτη για τη 19η αγωνιστική της Eredivisie.

Σε ένα συγκλονιστικό ματς με ανατροπές και πολλές συγκινήσεις, ο Δουβίκας ήταν αυτός που… χτύπησε δύο φορές στο 12ο και το 17ο λεπτό για να κάνει το 2-0 για την Ουτρέχτη. Η ΑΖ Αλκμααρ μείωσε στο 20′ με τον Ντέκερ και στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη ο Παυλίδης, ο οποίος με δύο γκολ στο 31′ και το 34′ έκανε την ανατροπή και το 3-2.

Η Ουτρέχτη ισοφάρισε με τον Φιρχέφερ στο 41′ και ο Δουβίκας με το τρίτο προσωπικό του γκολ στο 65ο λεπτό έκανε το 4-3 για τους φιλοξενούμενους.

Ο Ντε Βιτ έκανε το 4-4 στο 70′ και ο Παυλίδης με τρίτο τέρμα στο ματς έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ΑΖ Άλκμααρ στο 78ο λεπτό. Το τελικό 5-5 σε αυτό το απίθανο ματς διαμόρφωσε ο Φαν ντε Στρέικ στο 80ο λεπτό.

Πρόκειται για την πρώτη φορά στην ελληνική ποδοσφαιρική ιστορία που δύο Έλληνες ποδοσφαιριστές σημειώνουν χατ τρικ σε παιχνίδι εκτός Ελλάδας και μάλιστα σε ένα ματς που συμμετείχαν τέσσερα Ελληνόπουλα (βασικοί ήταν οι Μπάρκας, Χατζηδιάκος), ενώ ο Δουβίκας είναι πλέον στην πρώτη θέση των σκόρερ της Eredivisie με 10 γκολ και ο Παυλίδης στη δεύτερη θέση της σχετικής λίστας με 9!