Αϊντχόφεν – Ουτρέχτη 6-1: Επιβλητική εμφάνιση και νίκη (hls)

Η Αϊντχόφεν πέτυχε τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής, επικρατώντας της Ουτρέχτης με 6-1.

Η Αιντχόφεν πανηγύρισε την τέταρτη διαδοχική της νίκη σε Ολλανδία και Ευρώπη και δεύτερη διαδοχική στο Πρωτάθλημα, επικρατώντας της Ουτρέχτης με 6-1!

Δείτε εδώ τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα

Ο «χορός» των γκολ για την Αϊντχόφεν άνοιξε μόλις στο όγδοο λεπτό, με τον Τσάβι Σιμόνς να κάνει το 1-0 με σουτ στην γωνία του Βασίλη Μπάρκα.

Ένα λεπτό αργότερα, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Γκακπό που σούταρε από πλεονεκτική θέση άουτ.

Στο 24 η Ουτρέχτη ισοφάρισε. Ο Σάντερ Φαν ντε Στρεκ ήταν στη σωστή θέση τη σωστή στιγμή για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Η ομάδα του Φαν Νίστελρόι, ανέβασε την απόδοσή της και στο 33 προηγήθηκε με τον Τιλ που με εξαιρετικό σουτ δεν άφησε περιθώρια στον Μπάρκα.

Ο ίδιος παίκτης πέντε λεπτά αργότερα, στο 38΄, πέτυχε εντυπωσιακό γκολ για το 3-1! Ο 24χρονος έφτασε τα 4 γκολ στο πρωτάθλημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό για να φτάσουν σε επιβλητική νίκη.

Στο 60΄ο Σιμόνς έκανε το 4-1 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Ο Φαν Νίστελρόι, έβγαλε από το ματς στο 62΄τον Σιμόνς και πέρασε στη θέση του τον ΕΛ Γκάζι.

Ο 27χρονος Ολλανδός επιθετικός, στο 86΄με κεφαλιά έκανε το 5-1 και ο ίδιος παίκτης στο 90΄με το δεύτερο του γκολ στο ματς και το πρωτάθλημα έγραψε το τελικό 6-1.