PSV – Βάαλβαϊκ 1-0: “Ανάσα” στο 96′ (hls)

Με γκολ πέναλτι του Κόντι Γκάκπο στο 96ο λεπτό, η PSV επικράτησε 1-0 της Βάαλβαικ.

Με γκολ πέναλτι του Κόντι Γκάκπο στο 96ο λεπτό, η PSV επικράτησε 1-0 της Βάαλβαικ σε παιχνίδι που έγινε στο Αϊντχόφεν στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ρουντ Φαν Νιστελρόι είχε τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι και τρία δοκάρια, ωστόσο δυσκολεύτηκε απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα της Βάαλβαϊκ.

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν για 94 λεπτά μέχρι την ανατροπή του Σίμονς από τον Φαν ντεν Μπόους στην περιοχή της Βάαλβαϊκ. Ο διαιτητής Γκιουζούμπουγιουκ έδειξε την άσπρη βούλα και ο ψύχραιμος Γκάκπο σημείωσε το μοναδικό τέρμα του αγώνα και το έβδομο προσωπικό στην Eredivisie.

Η PSV έφτασε τους 15 βαθμούς και βρίσκεται στη δεύτερη θέση της κατάταξης, τρεις βαθμούς μακριά από τον πρωτοπόρο Άγιαξ, ενώ η Βάαλβαϊκ είναι 12η με 6 βαθμούς.