Ναϊμέχεν – Άγιαξ 0-1: Αγκαλιά με τον τίτλο! (hls)

Με γκολ του Μπράιαν Μπρόμπι στο 88ο λεπτό, ο Άγιαξ επικράτησε 1-0 της Ναϊμέχεν και βρίσκεται πλέον… αγκαλιά με τον τίτλο της Eredivisie.

Με γκολ του Μπράιαν Μπρόμπι στο 88ο λεπτό, ο Άγιαξ επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Ναϊμέχεν και βρίσκεται πλέον… αγκαλιά με τον τίτλο της Eredivisie.

H ομάδα του Άμστερνταμ αγωνίστηκε με αρκετές αλλαγές στο βασικό της σχήμα και βρήκε σθεναρή αντίσταση από τη γηπεδούχο Ναϊμέχεν.

Στο 33ο λεπτό, ο Άγιαξ κέρδισε πέναλτι, ο Τάντιτς ανέλαβε την εκτέλεση και είδε τον τερματοφύλακα της Ναϊμέχεν, Ματάις Μπράντερχορστ να μπλοκάρει τη μπάλα! Οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι στο δεύτερο μέρος με τον Μπρόμπι και κατάφεραν να βρουν δίχτυα στο 88ο λεπτό. Μετά από κάθετη πάσα του Μοχάμεντ Κούντους, ο Μπρόμπι έγινε αποδέκτης της μπάλας και με σουτ έκανε το 1-0 για τον “Αίαντα”.

Ο Άγιαξ διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της Eredivisie σε απόσταση ασφαλείας από την PSV, τέσσερις αγωνιστικές πριν από το φινάλε της σεζόν.