Άγιαξ-Βάαλβαϊκ 3-2: Δια πυρός και σιδήρου στην κορυφή (hls)

Ο Άγιαξ νίκησε δύσκολα την Βάαλβαϊκ με 3-2 στην «Γιόχαν Κρόϊφ Αρίνα» για την 25η αγωνιστική της Eredivisie.

Μια νίκη που ήρθε πολύ δύσκολα με πέναλτι στο 90’ και έφερε ξανά τον «Αίαντα» στην κορυφή της βαθμολογίας δύο πόντους μπροστά από την PSV.
Ο Άγιαξ ήταν πολύ καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο με 2-0 με ισάριθμα γκολ του Σεμπαστιέν Αλέρ.
Το πρώτο με εύκολο πλασέ στο 33’ μετά από ασίστ του Άντονι και το δεύτερο με ξερό δεξί σουτ στο 37’.
Στην επανάληψη η Βάαλβαϊκ κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Άγιαξ ισοφαρίζοντας σε διάστημα επτά λεπτών.
Πρώτα στο 50’, όταν ο Όντγκααρντ έβγαλε στην αντεπίθεση τον Κράμερ που με ωραίο πλασέ νίκησε τον Ονανά για το 2-1.
Και στην συνέχεια στο 57’ σε νέα αντεπίθεση πάλι ο Όντγκααρντ έστρωσε στον Φαν ντερ Βένε που με ωραίο πλασέ έκανε το 2-2.
Ο Άγιαξ αύξησε ακόμη περισσότερο την πίεση του, αλλά από την δύσκολη θέση τον έβγαλε στο 89’ ο Βόουτερς που έκανε ένα αχρείαστο πέναλτι στην γωνία της περιοχής ανατρέποντας τον Άντονι.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τάντιτς που δεν λάθεψε για το τελικό 3-2.