ΑΖ-Φέγενορντ 2-1: Ελπίδες και για Champions league (hls)

Η ΑΖ νίκησε με 2-1 την Φέγενορντ στο «ΑΦΑΣ Στάντιον» για την 24η αγωνιστική της Eredivisie.

Με αυτό το τρίποντο οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 3 πόντους την Φέγενορντ και πλέον ελπίζουν ακόμη και για έξοδο στο Champions League, όσο δύσκολο κι αν είναι να προσπεράσουν και την PSV.
Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στους γηπεδούχους που έδειξαν πάθος, ένταση και αποφασιστικότητα στο παιχνίδι τους.
Προηγήθηκαν στο 17’ με πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Χέντριξ ανατρέποντας τον Ντε Βιτ και εκτέλεσε εύκολα ο Κάρλσον.
Διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 30’ πάλι με τον ίδιο τρόπο.
Πέναλτι του Μαλάσια σε Σουγκαβάρα και εκτέλεση εκ νέου από τον Κάρλσον.
Στο 35’ μετά από κεφαλιά του Παυλίδη στο δοκάρι ο Ντε Βιτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάϊντ.
Στην επανάληψη η Φέγενορντ ανέβασε την απόδοση της, πίεσε και μείωσε στο 51’ με τον Γκερτρούιντα, μετά από λάθος έξοδο του Βίνταλ.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή και ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν χωρίς όμως να τα καταφέρουν.
Ο Χατζηδιάκος αγωνίστηκε με την ΑΖ σε όλο το ματς, ενώ ο Παυλίφης έγινε αλλαγή στο 78’ με τον Σοβά.