Άγιαξ – Τβέντε 5-0: “Πεντάστερος” ο “Αίαντας” (hls)

Με εμφατική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και… "καυτό" τον Σεμπαστιάν Αλέρ που σημείωσε χατ τρικ, ο Άγιαξ διέλυσε με 5-0 την Τβέντε στο Άμστερνταμ, σε παιχνίδι για την 22η αγωνιστική της Eredivisie.

Με εμφατική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και… “καυτό” τον Σεμπαστιάν Αλέρ που σημείωσε χατ τρικ, ο Άγιαξ διέλυσε με 5-0 την Τβέντε στο Άμστερνταμ, σε παιχνίδι για την 22η αγωνιστική της Eredivisie.

Η Τβέντε του Δημήτρη Λημνιού (αγωνίστηκε ως βασικός για 68 λεπτά) είχε δοκάρι με τον Φαν Βολφσβίνγκελ στο 13ο λεπτό, ενώ η ομάδα του Έρικ Τεν Χαχ άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό με κεφαλιά του Κλάασεν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άγιαξ ήταν καταιγιστικός και με τον Αλέρ σε… κέφια, έκανε “σμπαράλια” την άμυνα της Τβέντε.

Ο Αλέρ πέτυχε χατ τρικ με τα τέρματα που σημείωσε στο 53′, στο 85′ και στο 88′, ο Πρέπερ με αυτογκόλ στο 77′ έκανε “ζημιά” στην Τβέντε, ενώ ο Ούνερσταλ απέκρουσε πέναλτι του Τάντιτς στο 62′!

Ο Άγιαξ διατηρεί τη θέση του στην κορυφή της Eredivisie με 54 βαθμούς, πέντε περισσότερους από τη δεύτερη PSV, ενώ η Τβέντε είναι 5η με 41 βαθμούς.