Στέψη… στα πέναλτι

Τον πρώτο της τίτλο από το 2006 πανηγυρίζει η Λίβερπουλ, που έκαμψε την αντίσταση της Κάρντιφ στα πέναλτι του τελικού του Λιγκ Καπ στο «Γουέμπλεϊ». Στο 90λεπτο οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 και στην παράταση σημείωσαν επίσης από ένα γκολ, με τους «κόκκινους» να αναδεικνύονται τελικά νικητές στη «ρώσικη ρουλέτα» με επί μέρους σκορ 3-2.

Στη «μάχη» των δύο Σκωτσέζων τεχνικών, ο Μάλκολμ Μακέι αιφνιδίασε τον Κένι Νταλγκλίς, με την Κάρντιφ να παίρνει το προβάδισμα στο 19′. Ο Μέισον στο 19′ από πάσα του Μίλερ άνοιξε το σκορ στο «Γουέμπλεϊ», με τους τυπικά γηπεδούχους να αντέχουν στην πίεση της Λίβερπουλ μέχρι τη συμπλήρωση μίας ώρας.

Στο 60′ ακριβώς ο Σκρτελ, ο οποίος είχε μεγάλο μερίδιο ευθύνης στο γκολ που δέχθηκε ο Ρέινα, ισοφάρισε για τους «κόκκινους» με κοντινό σουτ μετά την αρχική προσπάθεια του Σουάρες. Το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας, με τον τελικό να οδηγείται στην παράταση.

Η Λίβερπουλ ήταν αυτή που προσπαθούσε περισσότερο και στο 108′. δικαιώθηκε. Ο Κάιτ με ένα υπέροχο γκολ ολοκλήρωσε την ανατροπή της ομάδας του, η οποία φάνηκε να «αγκαλιάζει» τον τίτλο. Η Κάρντιφ, όμως, που είχε δείξει σπουδαία δείγματα, δεν είχε πει την τελευταία της «λέξη».

Ο Τέρνερ στο 118′ με σουτ από το… μισό μέτρο και μετά από φάση διαρκείας, ισοφάρισε για τους Ουαλούς, οι οποίοι πανηγύρισαν έξαλλα το γκολ και οδήγησαν το ματς στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, ο Στίβεν Τζέραρντ και ο Μίλερ στις δύο πρώτες εκτελέσεις έστειλαν την μπάλα στο δοκάρι, ενώ μοιραίος για την Κάρντιφ αναδείχθηκε ο Άντονι Τζέραρντ, που αστόχησε στο τελευταίο πέναλτι.