Τσέλσι-Σαουθάμπτον 1-1 (4-3 πέναλτι): Πρόκριση στη… ρουλέτα (hls)

Η Τσέλσι πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ επικρατώντας με 4-3 της Σαουθάμπτον στην διαδικασία των πέναλτι και με την κανονική διάρκεια του αγώνα να βρίσκει τις ομάδες στο 1-1.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και δημιούργησαν προϋποθέσεις με τους Οντόϊ, Σαούλ και Χάβερτς στα πρώτα 25 λεπτά της αναμέτρησης και με τον τερματοφύλακα Φόρστερ να επεμβαίνιε σε δύο περιπτώσεις κρατώντας τοπ μηδέν.

Η Σαουθάπτον βελτίωσε την επιθετική εικόνα της, απείλησε με σουτ του Άρμστρονγκ στο 33ο λεπτό, όμως προδόθηκε απο αμυντική αδράνεια σε στατική φάση, όταν στο 44′ ο Χάβερτς έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα και την Τσέλσι στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 1-0 στο πρώτο μισό του αγώνα.

Η Σαουθάμπτον ισοφάρισε με γκολ του Άνταμς στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου στο 47ο λεπτό και πάλαιψε μέχρι το τέλος αναζητώντας γκολ νίκης.

Η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 4-3.
Για την Τσέλσι σκόραραν οι Αλόνσο, Οντόι, Τσίλγουελ και αστόχησε ο Μάουντ. Για τη Σαουθάμπτον ευστόχησαν οι Άρμστρονγκ, Λονγκ και Ρομέου, ενώ αστόχησαν οι Γουόλκοτ και Σμόλμποουν.