Έσσεν – Χόλσταϊν 0-3: Στα ημιτελικά του Κυπέλλου ο Γκέλιος! (hls)

Η Χόλσταϊν Κίελ πανηγύρισε την πρόκριση της στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Γερμανίας μετά από 80 χρόνια!

Χρώμα… ελληνικό θα έχει η ημιτελική φάση του Κυπέλλου Γερμανίας, καθώς η Χόλσταϊν Κίελ πήρε την πρόκριση για τους “4” της διοργάνωσης, μετά την εκτός έδρας νίκη της επί της – έκπληξης του θεσμού – Ροτ Βάις Έσεν (ομάδα τέταρτης κατηγορίας) με 3-0

Η πρωτοπόρος της Bundesliga 2 είχε σχετικά εύκολο έργο στο Stadion Essen και με ικανοποιητικό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο, “καθάρισε” την πρόκριση, ενώ βρίσκεται στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας μετά από 80 χρόνια!

Οι παίκτες του Βέρνερ άνοιξαν το σκορ στο 26ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Μούλινγκ και δύο λεπτά αργότερα έκαναν το 2-0 με πλασέ του Σέρα.

Το τρίτο γκολ των νικητών πέτυχε ο Μέες στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ο τερματοφύλακας της Χόλσταϊν Κίελ Γιάννης Γκέλιος είχε θετική απόδοση και διατήρησε απαραβίαστη την εστία του με τις επεμβάσεις του στο δεύτερο μέρος.