Αμβούργο-Καρλσρούη 2-2 (5-4 πεν.): Στα πέναλτι δεν χάνει ποτέ (hls)

Το Αμβούργο νίκησε στα πέναλτι την Καρλσρούη και με συνολικό σκορ 5-4 πέρασε στα ημιτελικά του DFB Pokal.

Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη πρόκριση στα πέναλτι για την ομάδα του λιμανιού μετά από εκείνες κόντρα σε Νυρεμβέργη και Κολωνία.
Το ματς ήταν εξαιρετικό με πολύ γρήγορα ρυθμό, εναλλαγές και συγκινήσεις.
Η Καρλσρούη προηγήθηκε στο 40’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φίλιπ Χάϊζε.
Στην επανάληψη, στο 50’ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-2 όταν μετά από σουτ του Βάνιτσεκ, ο Όιερ Φερνάντεζ δεν συγκράτησε τη μπάλα και ο Χόφμαν με κοντινό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα.
Όμως το Αμβούργο κατάφερε να μειώσει άμεσα, στο 52’ με κεφαλιά του Γκλάτζελ μετά από σέντρα του Τσακβεντάτζε.
Στο 68’ το Αμβούργο κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Γκλάτζελ από τον Κόμπαλντ. Ο αμυντικός της Καρλσρούης αντίκρισε και δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κίτελ αλλά ο Γκέρσμπεκ απέκρουσε.
Στο 90+1 όμως ο Γιατά έκανε παράλληλη σέντρα και ο Γκλάτζελ με προβολή έκανε το 22.
Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες πήγαν στη διαδικασία των πέναλτι.
Εκεί αστόχησε ο Γκέρσμπεκ έπιασε την εκτέλεση του Σόνλαου, αλλά ο Όιερ Φερνάντεζ εκείνες των Βάνιτσεκ και Φαν Ριν χαρίζοντας την πρόκριση στο Αμβούργο.