Μπόχουμ-Μάιντς 3-1: Πρόκριση με ανατροπή

Η Μάιντς είχε το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου, τρία γκολ για την Μπόχουμ στο δεύτερο μέρος της έδωσαν την πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου Γερμανίας

Για δεύτερη φορά μέσα σε τρεις μέρες έπαιξαν Μπόχουμ και Μάιντς. Είχε προηγηθεί (15/1) το παιχνίδι Πρωταθλήματος με γηπεδούχο τη Μάιντς που είχε νικήσει με 1-0. Τώρα, ήταν η ώρα του Κυπέλλου.

Αυτή τη φορά, η Μπόχουμ, στην έδρα της πήρε τη νίκη και την πρόκριση για τους “8” του Κυπέλλου. Η νίκη-πρόκριση για τους γηπεδούχους ήρθε με ανατροπή.

Η Μάιντς με το γκολ του Ονισίβο από το 36’ ήταν μπροστά στο σκορ με 0-1 και αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η αντεπίθεση της Μπόχουμ ήρθε στο δεύτερο μέρος. Δύο γκολ του Μίλος Πάντοβιτς μέσα σε τρία λεπτά έδωσαν το προβάδισμα στη Μάιντς. Στο 56’ ο Πάντοβιτς έκανε το 1-0 με πέναλτι και στο 59’ ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-1. Το γκολ του Λόβεν στο 80’ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Από την πλευρά της Μπόχουμ δεν έπαιξαν Σταφυλλίδης και Λαμπρόπουλος.