Κολωνία-Αμβούργο 1-1 (κ.α. 0-0, 4-5 πεν.): Καταπληκτικό ματς, φοβερό φινάλε (hls)

Μετά από ένα καταπληκτικό ματς στο «Ραιν Ένεργκι», το Αμβούργο πήρε την πρόκριση στην προημιτελική φάση του DFB Pokal επί της Κολωνίας στα πέναλτι.

Tα στιγμιότυπα του αγώνα

Ένας αγώνας με καταπληκτικό, ρυθμό σωρεία ευκαιριών, δύο δοκάρια και δραματικό φινάλε σε παράταση και πέναλτι.
Το Αμβούργο είχε δύο δοκάρια στον αγώνα, το πρώτο με πλασέ του Χάϊερ στο 45+1 του πρώτου ημιχρόνου και το δεύτερο το 83’ πάλι με τον ίδιο παίκτη, πάλι με σουτ, μετά από φάουλ του Κίτελ.
Ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια τελείωσε με 0-0.
Στο δεύτερο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, ο Κίτελ σέρβιρε για τον Γκλάτζελ που με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή έκανε το 0-1.
Η Κολωνία πίεσε και κατάφερε να κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Μοντέστ από τον Σονλάου στο 120. Αχρείαστη ανατροπή μιας και ο Γάλλος επιθετικός δεν θα προλάβαινε την σέντρα του Χέκτορ. Ο μοντέστ ευστόχησε στέλνοντας το ματς στα πέναλτι.
Εκεί αστόχησαν οι Εστζάν (Κολωνία) και Κίτελ (Αμβούργο), ο Σόνλαου έβαλε το τελευταίο του Αμβούργου και ο Κάντζ πήγε για την τελευταία εκτέλεση για την Κολωνία.
Γλιστρώντας ακούμπησε τη μπάλα και με τα δύο πόδια, την έστειλε στα δίχτυα αλλά το πέναλτι δεν μέτρησε με αποτέλεσμα το Αμβούργο να πάρει την πρόκριση.