Γκλάντμπαχ-Μπάγερν 5-0: Η Μπορούσια έγινε… Μπάγερν (hls)

H Γκλάντμπαχ ήταν εξαιρετική και πέτυχε ιστορική νίκη με 5-0 με αντίπαλο τη Μπάγερν για τον θεσμό του κυπέλλου Γερμανίας.

ΟΙ γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο 20 λεπτο σημειώνοντας τρία γκολ. Πρώτα με τον κονέ από την ασίστ του Εμπολό στο 2ο λεπτό και στη συνέχεια με δύο τέρματα του Μπενσεμπαϊνί, στο 15′ και το 21′ με πέναλτι. Η Μπάγερν απώλεσε δύο ευκαιρίες να μειώσει στο τέλος του ημιχρόνου με τους Γκνάμπρι και Γκορέτσκα.

Εκπληκτικός ρυθμός και στο δεύτερο ημίχρονο με τους Βαυαρούς να μπαίνουν δυνατά και να κάνουν δύο τελικές στο πρώτο πεντάλεπτο με τους Γκνάμπρι και Γκορέτσκα, όμως ένα σοβαρό λάθος του Ουπαμεκανό προκάλεσε το 4-0 του Εμπολό στο 51ο λεπτό που έμοιαζε να είναι η χαριστική βολή για τους πρωταθλητές Γερμανίας.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Εμπολό στο 57′ κάνοντας το 5-0. Οι Βαυαροί δημιούργησαν προϋποθέσεις μέχρι το τέλος αναζητώντας γκολ, με σημαντικότερη το δοκάρι του Τολισό στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης.