Βισμπάντεν-Ντόρτμουντ 0-3: Εύκολα και άνετα με Χάαλαντ στον 2ο γύρο (hls)

Η Ντόρτμουντ νίκησε με 3-0 την Βέχεν Βισμπάντεν στην «Μπρίτα Αρίνα» και προκρίθηκε εύκολα και άνετα στον 2ο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Έρλινγκ Χάαλαντ που σημείωσε και τα τρία γκολ για τους Κυπελλούχους.
Ο Νορβηγός έκανε την αρχή στο 26’ με όμορφο πλασέ μετά από εξαιρετική ασίστ του Ρόϊς.
Στην συνέχεια στο 30ο λεπτό μετά από πάσα του Ρέϊνα μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα της Βισμπάντεν Φλόριαν Στρίντζελ, κερδίζοντας πέναλτι.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος για να κάνει το 0-2.
Στην επανάληψη ο 21χρονος στράϊκερ σημείωσε και τρίτο γκολ στο 51’ όταν μετά από πάσα του Νταούντ μπήκε περιοχή και με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Στρίντζελ για το 0-3.
Η Ντόρτμουντ ήταν καλύτερη, είχε την κατοχή σε ποσοστό 71% και ευκαιρίες και για άλλα γκολ.
Βασικός σε όλο το ματς για τους Βεστφαλούς ο ελληνικής καταγωγής 21χρονος στόπερ Αντώνης Παπαδόπουλος, ενώ ντεμπούτο έκανε και ο νεοαποκτηθείς από την Αϊντχόφεν Ντόνιελ Μάλεν.