Τα κατάφερε στα πέναλτι

Η Λιλ πήρε το "εισιτήριο" για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας επικρατώντας της Λοριάν με 5-3 στη διαδικασία των πέναλτι.

Η Λιλ πήρε το “εισιτήριο” για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας επικρατώντας της Λοριάν με 5-3 στη διαδικασία των πέναλτι.

Το αντίστοιχο ματς του πρωταθλήματος πριν 3 μήνες είχε λήξει με το εντυπωσιακό 6-3, αλλά για το Κύπελλο οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 τόσο στο 90λεπτο, όσο και στον έξτρα χρόνο της παράτασης.

Οι γηπεδούχοι, που είχαν την αριθμητική υπεροχή από την αποβολή του Μανγκά στο 64′, δεν κατάφεραν να σκοράρουν, αλλά αποδείχθηκαν πιο ικανοί από το σημείο του πέναλτι και πανηγύρισαν μία δραματική πρόκριση.

Την παράταση χρειάστηκε η Παρί Σεν Ζερμέν για να κάμψει το εμπόδιο της Λε Μαν και να προκριθεί στους “4”.

Οι πρωτευουσιάνοι τα βρήκαν δύσκολα απέναντι στην πρωτοπόρο της Λιγκ 2 στο 90λεπτο, το οποίο οι δύο ομάδες τελείωσαν με 10 παίκτες. Το σκορ άνοιξε στο 109′ ο Μπαεμπέκ, ενώ τη νίκη-πρόκριση για την Παρί “σφράγισε” ο Κεμπανό στο 117′.

Στα ημιτελικά της διοργάνωσης προκρίθηκε εύκολα και η Ανζέ, που επιβλήθηκε με 3-0 της Σαμπερί εκτός έδρας, όπως και η Νις από την Τρίτη (1/3).