Λιλ – Οσέρ 3-1: Στους ’16’ περπατώντας (hls)

Η Λιλ έπαιξε με βασικούς και πήρε την πρόκριση στους '32' του γαλλικού κυπέλλου μετά την άνετη νίκη της απέναντι στην Οσέρ.

Δυνατά μπήκαν από το ξεκίνημα οι γηπεδούχοι δημιούργησαν κλασικές ευκαιρίες μέχρι να έρθει το πρώτο γκολ από τον Άνχελ Γκόμες (1-0, 23ο λεπτό). Η Λιλ βρήκε άλλα δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά με τον Καναδό πρώτο σκόρερ της Τζόναθαν Ντέιβιντ να γράφει το 2-0 στο 34ο λεπτό μετά την ασίστ του Μπουράκ Γιλμάζ και στο 39ο λεπτό με το πρώτο φετινό γκολ του Ζεκί Τσελίκ (3-0).

Το ματς απέκτησε νέο ενδιαφέρον στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Ρεμί Ντουζιμόν να βάζει την Οσέρ στην διεκδίκηση της πρόκρισης (3-1, 48ο λεπτό). Η Λιλ έχασε φοβερές ευκαιρίες για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ και όσο έμενε το 3-1η Οσέρ ήλπιζε και προσπαθούσε για το θαύμα. Η Λιλ προκρίθηκε εντέλει σχετικά άνετα στον επόμενο γύρο και η Οσέρ θα αφοσιωθεί πλέον στις υποχρεώσεις της στη Ligue 2.