Το… πρώτο για τη Λιλ

Με γκολ του Ομπράνιακ στο 89' η Λιλ νίκησε 1-0 την Παρί Σεν Ζερμέν και στέφθηκε κυπελλούχος Γαλλίας.

Με γκολ του Ομπράνιακ στο 89′ η Λιλ νίκησε 1-0 την Παρί Σεν Ζερμέν και στέφθηκε κυπελλούχος Γαλλίας. Οι “λιλουά” κατέκτησαν το έκτο Κύπελλο της ιστορίας τους και τον πρώτο τους τίτλο μετά από 56 ολόκληρα χρόνια, ενώ ετοιμάζονται για το νταμπλ, αφού βρίσκονται στην πρώτη θέση της Λιγκ 1 τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Η Παρί Σεν Ζερμέν έπαιζε ουσιαστικά εντός έδρας, αφού ο τελικός διεξήχθη στο “Σταντ Ντε Φρανς” του Παρισιού και είχε ένα μικρό προβάδισμα στην προσπάθειά της να διατηρήσει τα κεκτημένα. Ωστόσο, μετά από ένα παιχνίδι χωρίς πολλές ευκαιρίες και με όλα να δείχνουν ότι θα χρειαστεί η λύση της παράτασης, ο Λουντοβίκ Ομπράνιακ πέτυχε το “χρυσό” γκολ για τη Λιλ, ένα λεπτό πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας και χάρισε το τρόπαιο στην ομάδα του.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (Κομπουαρέ): Κουπέ, Καμαρά, Τιενέ, Σεαρά, Σακό, Μακελελέ (47′ Κλεμέν), Μποντμέρ (70′ Ερντίνκ), Νενέ, Ζιουλί (90′ Τραορέ), Οαρό
ΛΙΛ (Γκαρσία): Λαντρό, Ντεμπουσί, Μπεριά, Ραμί, Σετζού, Μαβουμπά, Καμπαγιέ, Αζάρ (90′ Ντιμόντ), Γκουεγιέ (61′ Ντε Μέλο), Σόου (79′ Ομπράνιακ), Ζερβινιό