Νάπολι – Σπέτσια 4-2 : Ξέσπασε, «εκδικήθηκε» και χαλάρωσε! (hls)

Ένα ξέσπασμα της Νάπολι στο πρώτο ημίχρονο με γκολ των Κουλιμπαλί Λοθάνο, Πολιτάνο, Ελμάς, ήταν αρκετό να τη φέρει στα ημιτελικά του Ιταλικού κυπέλλου νικώντας τη Σπέτσια η οποία μείωσε με τους Γκουασί, Ασαμπόρα

Η Νάπολι του Τζενάρο Γκατούζο και του Κώστα Μανωλά είχε όρεξη να «πληρώσει» με το ίδιο και πιο… «ακριβό» – εάν γίνονταν – νόμισμα τη Σπέτσια στον τελευταίο προημιτελικό του Ιταλικού κυπέλλου, μετά την ήττα στο αντίστοιχο ματς των δύο ομάδων για τη Serie A πριν τρεις βδομάδες στο ίδιο γήπεδο.

Το γρήγορο γκολ από το τακουνάκι (!) του Κουλιμπαλί (5’) κι αυτό του Λοθάνο στο 20’ ξέκοψε κάθε σκέψη στους φιλοξενούμενους, για ένα 2ο συνεχόμενο «θαύμα» στο γήπεδο που το όνομά του («Ντιέγκο Μαραντόνα») σε ταξιδεύει σε ποδοσφαιρικά θαύματα!

Δέκα λεπτά αργότερα ο Πολιτάνο έκανε το 3-0 και στο 40’ ο Ελμάς πέτυχε το 4ο τέρμα των «παρτενοπέϊ.
Κάπου εκεί η «παράσταση» ολοκληρώθηκε σε ότι αφορούσε το σκέλος της πρόκρισης.
Διαδικαστικά, η Σπέτσια είχε διάθεση να παίξει ανταγωνιστικά στην επανάληψη κι ενώ οι γηπεδούχοι άρχισαν να ταξιδεύουν στα δύο επόμενα παιχνίδια με Πάρμα (31/1 19.00 NovasportsExtra 1HD) και Αταλάντα, στον ημιτελικό του κυπέλλου την άλλη Τετάρτη 3/2!
Ο Γκανέζος Γκουασί στο 71’ και ο Τζενάρο Ασαμπόρα δύο λεπτά αργότερα έριξαν την αυλαία στο ματς και κατ’ επέκταση σε αυτή τη φάση του θεσμού με τελικό σκορ 4-2