Αταλάντα – Λάτσιο 3-2: Στα ημιτελικά με ανατροπή (hls)

Στα ημιτελικά του κυπέλλου Ιταλίας προκρίθηκε η Αταλάντα καθώς νίκησε τη Λάτσιο (3-2) στο Μπέργκαμο παίζοντας στο δεύτερο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο.

Στα ημιτελικά του κυπέλλου Ιταλίας προκρίθηκε η Αταλάντα καθώς νίκησε τη Λάτσιο (3-2) στο Μπέργκαμο παίζοντας στο δεύτερο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο. Η Αταλάντα περιμένει αντίπαλο από που θα προκύψει από το νικητή της αναμέτρησης Νάπολι – Σπέτσια (28/1, 22.00).

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν νωρίς το σκορ με τον κεντρικό αμυντικό Τζιμσίτι (1-0, 7ο λεπτό), όμως ο Κοσσοβάρος Μουρίκι που ξεκίνησε βασικός στη θέση του Ιμόμπιλε, ισοφάρισε στο 17′ (1-1). Ο Ατσέρμπι που δεν σκοράρει συχνά, κατάφερε να δώσει προβάδισμα στη Λάτσιο πριν φύγει το ημίχρονο (34ο λεπτό, 1-2)

Η Αταλάντα τρία λεπτά αργότερα έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Ουκρανό Μαλινόφσκι να σκοράρει στο 37 λεπτό (2-2) και μάλιστα πήρε και το προβάδισμα με τον Μίραντσουκ στο 54ο λεπτό (3-2), παρά το γεγονός πως έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα του Παλομίνο.

Οι δύο ομάδες θα δώσουν νέο ραντεβού ξανά στο Μπέργκαμο για το πρωτάθλημα (31/10, 16.00 Novasports). Στους άλλους προημιτελικούς η Γιουβέντους χωρίς τον Ρονάλντο, υποδέχεται τη ΣΠΑΛ (21.45, 27/1) και αύριο (28/1) η Νάπολι αντιμετωπίζει τη Σπέτσια στο Ντιέγκο Μαραντόνα (22.00).

Αταλάντα: Γκολίνι, Παλομίνο, Τζιμσίτι, Γκούζενς, Ρομέρο, Μέλε (88′ Καλντάρα), Φρόιλερ, Μίραντσουκ (59΄ Ντε Ρον), Μαλινόφσκι (59′ Σαπάτα), Πεσίνα, Μουριέλ (63′ Τολόι)

Λάτσιο: Ρέινα, Ατσέρμπι, Πάτρικ (46′ Παρόλο), Χουντ (71′ Ιμόμπιλε), Άκπα – Άκπρον, Εσκαλάντε (62′ Κορέα), Φάρες (46′ Λάτσαρι), Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς, Περέιρα (81′ Λούλιτς), Μουρίκι