Με την ψυχή στα… δόντια η Γιουβέντους

Στην παράταση με 3-2 κατάφερε να προκριθεί στα προημιτελικά η ομάδα του Πίρλο, κόντρα στη Τζένοα

Χάρη στο γκολ του Ράφια στο 105‘ της παράτασης η Γιουβέντους κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους “8” του Κυπέλου Ιταλίας, με αντίπαλο την ψυχομένη Τζένοα

Η “Μεγάλη Κυρία” άνοιξε το σκορ στο 2ο μόλις λεπτο με τον Κουλουσέφσκι, ύστερα από πάσα του Κιελίνι.

Η γηπεδούχοι έδειξαν πως θα τελείωναν από νωρίς, αφού στο 23ο λεπτό ήταν ο Άλβαρο Μοράτα που σκόραρε το 2-0 με πασέρ αυτή τη φορά τον Κουλουσέφσκι.

Η απάντηση της Τζένοα όμως ήρθε σχεδόν αμέσως, αφού στο 28ο λεπτό ο Γκολντανίγκα πάσαρε και ο Κζιμπόρα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Γιουβέντους κάνοντας το 2-1 και μπαίνοντας και πάλι στο παιχνίδι.

Η ομάδα του Πίρλο, έκανε ευκαιρίες, όμως δεν τελείωνε σωστά τις φάσεις και στο 74ο λεπτό ο Μελεγκόνι κατάφερε να σκοράρει ύστερα από ασιστ του Γκιλιονέ και να κάνει 2-2, σκορ που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.
Εκεί η αλλαγή του Πίρλο, ο Χαμζά Ράφια κατάφερε να σκράρει και να λυτρώση την Γιουβέντους στην παράταση γράφοντας το τελικό 3-2.