Ίντερ – Αταλάντα 1-0 : Ένας απίθανος ήρωας (hls)

Με ένα γκολ του δεξιού μπακ Νταρμιάν ο οποίος ξαφνικά εμφανίστηκε στην αντίπαλη περιοχή, η Ίντερ νίκησε την Αταλάντα 1-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κόπα Ιτάλια. Περιμένει αντίπαλο από το ζευγάρι Λάτσιο - Γιουβέντους.

Πρώτο ημίχρονο γεμάτο τακτική και με τους δύο προπονητές να εξοουδετερώνουν ο ένας τον άλλον.

Κάτι εξαιρετικό χρειαζόταν για να απειληθούν οι δύο εστίες.

Ο Τσαλχανογλου το βρήκε και με σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι (41′) ενώ η Αταλάντα απάντησε με εξαιρετική μεταβίβαση του Μέλε αλλά ο Σαπάτα μόνος σχεδόν από τα έξι μέτρα έστειλε την μπάλα άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε σαφέστατα περισσότερες φάσεις. Το σκορ άνοιξε με τον Νταρμιάν, με διαγώνιο αριστερό σουτ (57′). Ο δεξιός στόπερ της Ιντερ, βρέθηκε από το πουθενά στην αντίπαλη περιοχή και πέτυχε το δεύτερο γκολ του φέτος σε όλες τις διοργανώσεις για να γίνει ο ήρωας του αγώνα που δεν περίμενε κανείς.

Οι φιλοξενούμενοι ρίσκαραν με τις αλλαγές τους αλλά δεν βρήκαν ευκαιρίες και αποκλείστηκαν με το 1-0.

Η Ίντερ θα συνεχίσει την υπεράσπιση του τίτλου της στα ημιτελικά όπου περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Λάτσιο – Γιουβέντους.

Ίντερ : Ονάνα – Νταρμιάν, Ντε Φράι, Ατσέρμπι – Ντούμφρις (77′ Ντ’Αμπρόζιο), Τσαλχάνογλου (71′ Ασλάνι), Μπαρέλα, Μικιταριάν, Γκόζενς (71′ Ντιμάρκο) – Λαουτάρο (85′ Κορέα), Λουκάκου (71′ Τζέκο)

Αταλάντα : Μούσο – Τολόι, Τζίμσιτι, Σκαλβίνι (72′ Σοπί) – Χάτεμπουρ (67′ Έντερσον), Ντε Ρόουν, Κόουπμαϊνερς, Μέλε – Πάσαλιτς (54′ Λούκμαν), Μπογκά (67′ Μουριέλ), Σαπάτα (54′ Χέιλουντ)