Αταλάντα-Σπέτσια 5-2: Με πεντάρα στην οκτάδα (hls)

Η Αταλάντα ήταν καταιγιστική σε ένα ακόμα παιχνίδι και με το 5-2 επί της Σπέτσια των Βέρντε, Νικολάου προκρίθηκε στα προημιτελικά του Coppa Italia.

Στην προημιτελική φάση του Coppa Italia για τρίτη σερί χρονιά (κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά) προκρίθηκε η Αταλάντα μετά το 5-2 επί της Σπέτσια στο Μπέργκαμο.

Ο Αντεμόλα Λούκμαν μετά τα δύο γκολ κόντρα στη Σαλερνιτάνα πέτυχε άλλα δύο τέρματα στο 10ο και 12ο λεπτό για να κάνει το 2-0, με την Σπέτσια να μειώνει σε 2-1 στο 14′ με το πρώτο τέρμα του Έκνταλ στη διοργάνωση.

Στο 27′ ο Χατεμπούρ έδωσε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους, με την Σπέτσια να μειώνει ξανά στο γκολ χάρη στο τέρμα του Ντάνι Βέρντε που έφτασε τα 7 συνολικά στη διοργάνωση στο 38′.

Το ημίχρονο έκλεισε με τον Σαπάτα να έχει δοκάρι και το σκορ να μένει στο 3-2.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε, η Σπέτσια μέχρι το 70′ είχε καλή ανασταλτική λειτουργία αλλά μετά κατέρρευσε, καθώς στο 72ο λεπτό ο Χιόλουντ με φανταστικό σουτ σημείωσε το 4-2, ενώ στο 83′ ο Ζόβκο αποσόβησε το 5-2 μετά από ωραίο σουτ του Μουριέλ.

Η Αταλάντα πέτυχε τελικά πέμπτο γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Χιόλουντ να πλασάρει τον Ζόβκο, τη μπάλα να χτυπά στο δοκάρι και τον Αμπαντού άθελά του να τη στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του.

Στα προημιτελικά η Αταλάντα θα αντιμετωπίσει την Ίντερ στις 31 Ιανουαρίου.