Ίντερ – Πάρμα 2-1 παρ. : Απέφυγε το σοκ στην παράταση (hls)

Η κάτοχος του Κόπα Ιτάλια πέρασε δύσκολες στιγμές αλλά στην παράταση νίκησε την Πάρμα και προκρίθηκε στα προημιτελικά. Σκόρερ του 2-1 ο Ατσέρμπι.

Η Ίντερ είχε πολλές αλλαγές στο βασικό σχήμα για έναν αγωνα απέναντι σε ομαδα της Serie B. Όμως αυτή η ομάδα, η Πάρμα, ήταν αήττητη στα τελευταία πέντε ματς στο Μιλάνο με την Ίντερ.

Οι γηπεδούχοι είχαν κατοχή μπάλας αλλά ήταν προβλέψιμοι. Με 68% κατοχής έκανε μόνο μια τελική προσπάθεια αλλά ο Γκαλιαρντίνι ήταν άστοχος (23′).

Αντίθετα με καταπληκτικό σουτ ο Γιούριτς έδωσε το προβάδισμα στην Πάρμα (39′).

Παρά τις αλλαγές του Ιντσάγκι η Ίντερ δεν βελτιώθηκε αλλά ισοφάρισε με παραδοσιακό τρόπο. Έγινε γέμισμα στην περιοχή η μπάλα προσγειώθηκε στον Λαουτάρο ο οποίος στις

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης η Πάρμα είχε τρεις ευκαιρίες να προηγηθεί αλλά ήταν άστοχή. Ο Ατσέρμπι με κεφαλιά κρέμασε τον Μπουφόν στο 110ο λεπτό και έστειλε την κάτοχο στους οκτώ.

Ίντερ : Ονάνα – Ντ’Αμπρόζιο (81′ Ατσέρμπι), Ντε Φράι, Μπαστόνι (66′ Ντιμάρκο) – Ντούμφρις (66′ Μπελανόβα), Γκαλιαρντίνι, Ασλάνι, Μικιταριάν (66′ Τζέκο), Γκόζενς (81′ Νταρμιαν) – Κορέα (113′ Σκρίνιαρ), Μαρτινες

Πάρμα : Μπουφόν – Ντελ Πράτο, Μπάλογκ, Οσόριο, Βαλέντι (106′ Τσιρκάτι) – Μπερναμπέ (80′ Ενό), Εστέβες (74′ Καμαρά), Ζομ (81′ Μιχάιλα) – Μπενέντιτσακ (74′ Ινγκλέζε), Μαν (26′ Γιούριτς), Βάσκες