Έμπολι – ΣΠΑΛ 1-2: Νοκ άουτ με Αρένα

Με τέρμα στο τέλος της παράτασης από το Ματέο Αρένα η ΣΠΑΛ επιβλήθηκε εκτός έδρας με 2-1 της Έμπολι και προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Ιταλίας

Το πρώτο ημίχρονο στο “Κάρλο Καστελάνι” κύλησε χωρίς ιδιαίτερες στιγμές καθώς οι δύο ομάδες δεν έφταναν εύκολα στην αντίπαλη περιοχή. Ήταν η Έμπολι εκείνη πάντως που θα μπορούσε να έχει πάρει προβάδισμα στο σκορ με τη συμπλήρωση του ημιώρου, όμως το σουτ του Μπαϊράμι από το ύψος της περιοχής εξουδετέρωσε με ωραία επέμβαση ο τερματοφύλακας της ΣΠΑΛ, Ενρίκο Αλφόνσο.

Το προβάδισμα που πήρε η Έμπολι στο επίσης ισορροπημένο δεύτερο μέρος δέκα λεπτά πριν από το τέλος με σκόρερ το Νικολό Καμπιάγκι που είχε αντικαταστήσει τον Ματία Ντέστρο , δεν αποδείχθηκε αρκετό, καθώς δύο λεπτά αργότερα η ΣΠΑΛ ισοφάρισε με πολύ ωραίο τελείωμα του Λορέντζο Ντίκμαν. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση κι ενώ όλα έδειχναν πέναλτι καθώς απέμεναν δευτερόλεπτα, ο Ματέο Αρένα με κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ, έστειλε την ομάδα της Φεράρα στον επόμενο γύρο του Κόπα Ιτάλια.