Γιουβέντους-Φιορεντίνα 2-0: Στον τελικό μέσω… άμυνας (hls)

Με εξαιρετική αμυντική δουλειά απέναντι στην ιδιαίτερα επιθετική εφέτος Φιορεντίνα, η Γιουβέντους επικράτησε με 2-0 και προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου Ιταλίας.

Η Γιουβέντους δημιούργησε προϋποθέσεις στο ανοιχτό γήπεδο στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, αφού εξ’ αρχής η Φιορεντίνα πίεσε ψηλά αναζητώντας το γκολ που θα την έβαζε για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης με δεδομένη την ήττα της με 1-0 στη Φλωρεντία στον πρώτο ημιτελικό.

Ο Μπερναρντέσκι άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό μετά απο΄διπλό λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων, αρχικά στην έξοδο του Ντραγκόφσκι και στη συνέχεια στην απομάκρυνση του Μπιράγκι πάνω στον σκόρερ για το 1-0. Η Φιορεντίνα απείλησε με τον Καμπράλ και την επέμβαση του Περίν στο 41ο λεπτό.

Ο Ζακάρια είχε δοκάρι στο 56ο λεπτό και την ευκαιρία να πετύχει δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους, κάτι που έγινε στις καθυστερήσεις με τον Ντανίλο να διαμορφώνει το 2-0 αξιοποιώντας την εξαιρετική ενέργεια και ασίστ του Κουαδράδο.