Γιουβέντους – Σαμπντόρια 4-1 : Άνετη πρόκριση (hls)

Η Γιουβέντους προκρίθηκε δίκαια απέναντι στην Σαμπντόρια. Κυριάρχησε και επικράτησε με 4-1.

Διακοσμητικός ο τερματοφύλακας Περίν στην εστία της Γιουβέντους στο πρώτο ημίχρονο. Η Γιούβε κυριάρχησε, σκόραρε με τον Κουαδράδο (25′) και θα έπρεπε να έχει σκοράρει περισσότερα τέρματα.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Ο τερματοφύλακας Φαλκονε όμως κράτησε ζωντανή την Σαμπντόρια η οποία είχε προσωρινό προπονητή στον πάγκο τον Φελίτσε Τουφάνο και περιμένει τον νέο προπονητή της Μάρκο Τζαμπάολο.

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου με ωραία κεφαλιά ο Ρουγκάνι έκανε το 2-0 (52′) αλλά ξαφνικά η Σαμπντόρια με την πρώτη της ενδιαφέρουσα τελική προσπάθεια μείωσε σε 2-1 με τον Κόντι (63′) και το παιχνίδι απέκτησε ενδιαφέρον ξανά αλλά μόνο για τέσσερα λεπτά.

Η ασυνεννοησία του τερματοφύλακα Φαλκόνε με τον Μανιάνι έφερε τον Ντιμπάλα τετ-α-τετ και αυτός σκόραρε για το 3-1 (67′). Η πρόκριση κλείδωσε δέκα λεπτά αργότερα με τον Μοράτα να πετυχαίνει το τελικό 4-1 με πέναλτι (77′).

Στην επόμενη φάση η Γιουβέντους θα υποδεχτεί τον νικητή της αναμέτρησης Σασουόλο – Κάλιαρι.

Γιουβέντους (4/4/2) : Περίν – Ντε Σίλιο, Ντανίλο (61′ Κιελίνι), Ρουγκάνι, Σάντρο – Κουαδράδο (75′ Ακέ), Αρτούρ (74′ Μπετανκούρ), Λοκατέλι, Ραμπιό – Κουλουσέβσκι (62′ Ντιμπάλα), Μοράτα (79′ Κάιο)

Σαμπντόρια (5/3/2) : Φαλκόνε – Κόντι (64′ Καντρέβα), Μπερεζίνσκι, Μανιάνι, Μούρου, Αουτζέλο (81′ Ντράγκουσιν) – Ρίνκον, Ασκίλντσεν, Τόρσμπι (64′ Βιέιρα)- Τορεγκρόσα (64′ Γκαμπιαντίνι), Καπούτο (85′ Τσέρβο)