Κόπα Λιμπερταδόρες: Πέρασε στα ημιτελικά η Ρίβερ Πλέιτ (vid)

Με εντυπωσιακή εμφάνιση, η Ρίβερ Πλέιτ επικράτησε 6-2 της Νασιονάλ Ντε Φουτμπόλ εκτός έδρας και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Με εντυπωσιακή εμφάνιση, η Ρίβερ Πλέιτ επικράτησε 6-2 της Νασιονάλ Ντε Φουτμπόλ εκτός έδρας και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κόπα Λιμπερταδόρες. Οι Αργεντινοί είχαν επικρατήσει 2-0 στο πρώτο ματς και κατάφεραν να “καθαρίσουν” την πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες από το 18’ και δέκα λεπτά αργότερα (28’) ο Καρασκάλ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Στο φινάλε του πρώτου μέρους (45’) ο Ντε Λα Κρουζ σημείωσε το δεύτερο γκολ της Ρίβερ Πλέιτ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+1’), οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν το σκορ με τον Κούγκο. Στο δεύτερο μέρος, η Ρίβερ Πλέιτ επέβαλε τον ρυθμό της. Ο Ζουκουλίνι σημείωσε το τρίτο γκολ της ομάδας του στο 50’, για να μειώσει ο Ροντρίγκεθ. Στη συνέχεια, ανέλαβε δράση ο Ραφαέλ Μπορέ, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ σε 13 λεπτά (67’, 73’ και 80’).