Πήρε προβάδισμα για πρόκριση η Μπιλμπάο!

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο κατάφερε να κάνει ένα πολύ σημαντικό βήμα για την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ισπανίας καθώς στο πρώτο παιχνίδι οι Βάσκοι επικράτησαν 4-2 της Θέλτα στο «Μπαλαΐδος».

Η ομάδα του Βαλβέρδε μπήκε δυνατά θέλοντας να βάλει τις βάσεις για την πρόκριση και μόλις στο πέμπτο λεπτό ο Σαν Χοσέ άνοιξε το σκορ. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια έξι λεπτά αργότερα με τον Άλεξ Λόπεζ να σκοράρει.

Οι Βάσκοι ανέβασαν στροφές και με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα με τον Αντούριθ αυτή τη φορά να χρίζεται σκόρερ και αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Θέλτα πίεσε και κατάφερε να ισοφαρίσει ξανά το παιχνίδι με τον Τσαρλς στο 54ο λεπτό αλλά το 2-2 δεν έμεινε για πολύ αφού στο 61ο λεπτό ο Σουσαέτα έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε στο 87ο λεπτό και πάλι ο Αντούριθ αυτή τη φορά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.