Πρόκριση θρίλερ για την Μπιλμπάο επί της Μπαρτσελόνα (hls)

Μεγάλη νίκη πρόκριση στην παράταση για την Αθλέτικ Μπιλμπάο επί της Μπαρτσελόνα στο Σαν Μαμές με 3-2.

Ένας από τους καλύτερους αγώνες του Copa del Rey, όχι μόνο της φάσης των “16”, ήταν αυτό ανάμεσα στην Μπιλμπάο και την Μπάρτσελόνα.
Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στους “8” με γκολ του Μουνιαϊν στο 105+1 από το σημείο του πέναλτι.

Η Αθλέτικ για να επικρατήσει τελικά της Μπάρτσα, έπρεπε να προηγηθεί τρεις φορές, αφού στις δύο προηγούμενες η ομάδα του Τσάβι έβρισκε τις λύσεις κι έφτανε στην ισοφάριση.

Το 1-0 έγινε από τον κορυφαίο του αγώνα, τον Μουνιαϊν μόλις στο 2ο λεπό ύστερα από ασίστ του Νίκο Γουίλιαμς.
Οι Μπλαουγκράνα ισοφάρισαν στο 20ο λεπτό με το πρώτο και μάλιστα άκρως εντυπωσιακό γκολ (πλασέ στο “παραθυράκι”) του Φεράν Τόρες, που όπως ήταν λογικό το χάρηκε με την ψυχή του.

Το 2-1 για τους γηπεδούχους ήρθε στο 86ο λεπτό δείχνοντας πως η πρόκριση θα τελείωνε εκεί, όμως στο γκολ του Μαρτίνες, απάντησε ο Πέδρι στο 3ο λεπτό του έξτρα χρόνου στέλνοντας το ματς στην παράταση.
Εκεί, όπως γράψαμε και στην αρχή, ο Μουνιαϊν έκλεισε αυτό που άνοιξε εκείνος, τον χορό των γκολ διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 και δίνοντας την τεράστια πρόκριση στους ερυθρόλευκους του Μπιλμπάο.