Βραζιλία-Κολομβία 2-1: Ανατροπή με τη βοήθεια του Πιτάνα (vid)

Η Βραζιλία κατάφερε να πανηγυρίσει την τρίτη της νίκη στο Copa America, με τη συνδρομή του διαιτητή Πιτάνα.

Η “σελεσάο” επικράτησε 2-1 της Κολομβίας, με το γκολ της ισοφάρισης να έχει προκαλέσει ερωτηματικά τόσο για τον διαιτητή της αναμέτρησης, όσο και για όσους βρίσκονταν στο VAR. Ο Νεϊμάρ προσπάθησε να πασάρει, η μπάλα κόντραρε στον διαιτητή, ο οποίος δε σταμάτησε το ματς. Οι Κολομβιανοί σταμάτησαν, οι Βραζιλιάνοι συνέχισαν και στο 78’, ο Ρομπέρτο Φιρμίνο έφερε το ματς στα ίσια. Όπως ήταν φυσιολογικό, οι Κολομβιανοί διαμαρτυρήθηκαν έντονα για τη συγκεκριμένη φάση, όμως και το VAR έδειξε πως το γκολ μετράει κανονικά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με το εκπληκτικό γκολ του Λουίς Ντίας στο 10’.

Η Βραζιλία βρήκε το δεύτερο γκολ στο δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Καζεμίρο να πιάνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, μετά από κόρνερ του Νεϊμάρ και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του. Καλύτεροι οι Βραζιλιάνοι στο συγκεκριμένο ματς, είχαν 70% κατοχή μπάλας και 15 τελικές προσπάθειες, από τις οποίες οι τέσσερις στην αντίπαλη εστία. Οι Κολομβιανοί είχαν τρεις τελικές, από τις οποίες οι δυο στην αντίπαλη εστία. Τους εννέα βαθμούς έφτασε η Βραζιλία, μετά από τρία ματς, στους τέσσερις έμεινε η Κολομβία, σε τέσσερα ματς. Δείτε τα γκολ της αναμέτρησης στο παραπάνω βίντεο.